Erol Evgin Kimdir?

Erol Evgin (16 Nisan 1947, İstanbul ) POPSAV’ın kurucusu olan Türk pop müziği sanatçısıdır. Sunuculuk, oyunculuk ve mimarlık da yapmıştır. Yüksek mimar Emel Evgin ile evli ve 2 çocuk babasıdır. Erkek çocuğu Türk pop müziği sanatçısı Murat Evgin’dir.

Liseyi İstanbul Erkek Lisesi’nde, üniversiteyi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yüksek Mimarlık Bölümü’nde okumuştur. Bir dönem aynı üniversitede öğretim üyesi olarak da görev yapmıştır. Daha sonra eşi ile beraber bir mimarlık bürosu açmışlardır. Ayrıca Popüler Müzik Sanatı Vakfı’nın (POPSAV) kurucusu olup, üç yıl vakfın Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. Halen POPSAV Yüksek Danışma Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Evgin Almanca ve İngilizce bilmektedir. Erol Evgin’in Erol, Ozan ve Eren adında 3 Torunu bulunur. Bestecilik ve solistlik kimliği 1969 senesinde ilk 45’lik plağı “Sen – Eski Günler”i çıkardı. Daha sonra Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile beraber çalışmaya başladı.

Bu çalışma sonucunda “İşte Öyle Bir Şey”, “Sevdan Olmasa”, “Bir de Bana Sor”, “İçimdeki Fırtına”, “Etme Eyleme”, “Söyle Canım” , “Deli Divane”, “Hep Böyle Kal” adlı 45’lik plakları çıkardı. “İşte Öyle Bir Şey” ve “Söyle Canım” adlı 45’lik plakları ile Altın Plak Ödülü’nü kazandı. 90’lı senelerde, uzun süre yeni albüm çıkarmaya ara verdi. 1997 senesinde kendi bestelerinin çoğunlukta olduğu “Sen Unutulacak Kadın Mısın?” adlı albümü çıkardı. 2002’de oğlu Murat Evgin ile beraber, 20 konserlik “Baba – Oğul” konser – show turnesi gerçekleştirdiler.

Erol Evgin, 2003’te, “İbadetim” adlı albümünü çıkardı. 1980-1984 seneleri arasında Haldun Dormen’in yazıp yönettiği, “Hisseli Harikalar Kumpanyası” (400 kez) ve “Şen Sazın Bülbülleri” (200 kez) adlı müzikallerde başrol oyuncusu olarak sahneye çıktı. Üç müzikal filmde başrol ve Ihlamurlar Altında dizisinde oynamıştır.

Leave a Comment