Sezen Aksu Kimdir?

Sezen Aksu, 13 Temmuz 1954 tarihinde Denizli / Sarayköy’de doğdu. Ziraat fakültesindeki öğrenimini yarıda bıraktı. Profesyonel olarak müzikle ilgilenmeye başladı. İlk 45’liği “Haydi Şansım / Gel Bana” 1975 yılında çıktı. Aynı yıl “Yaşanmamış Yıllar / Kusura Bakma” isimli ikinci 45’lik plağı yayınlandı. Sezen Aksu bir dergiye yayın röportajda, iki plağını amatör bulduğunu ve gerçek çıkışını üçüncü plağı “Olmaz Olsun / Vurdumduymaz” ile yapacağını söyledi, dediği gibi de oldu.

“Olmaz Olsun / Vurdumduymaz”, 1976 müzisyen listelerinde uzun süre bir numaradaki yerini korudu. Yorumculuğu kadar besteci ve söz yazarı kimlikleriyle dikkatleri üzerinde toplayan Sezen Aksu’nun 1976’da “diğer 45’likleri“ Kaç Yıl Geçti Aradan ”ve“ Kaybolan Yıllar ”oldu. 1978’de Hurşid Yenigün’ün iki bestesine söz yazan sanatçı, “Gölge Etme / Aşk” isimli 45’liğini sildim. Artık Sezen Aksu’nun müzik listelerinde haftalarca bir numarada kalması kimseyi şaşırtmıyordu. Yine bu yıl ‘, şu anda piyasada bulunan en eski Sezen Aksu yapıtı olma özelliğini koruyan “Serçe” kaseti çıktı. Bir yıl sonra “Serçe” yi “Ağlamak Güzeldir” izledi. İlk kez 1979’da sinema oyunculuğu denedi. 1982’nin ilk haftası Şan Müzikholü’nde “Sezen Aksu Aile Gazinosu” adlı müzikali sahneledi. Müzikalde yedi ayrı tipi canlandıran sanatçı,

1984 yılında yayınlanan “Sen Ağlama” çalışması, TRT denetiminden ancak bir sonra geçtiğinde şarkıları geneş kitlelere ulaştı. Bu sırada Minik Serçe, oyunculuk yeteneğiyle de önplandaydı. 1986’da sahnelenen “Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra” müzikalinde oynadı. Aynı yıl çıkan “Git” albümü piyasaya çıkar çıkmaz büyük bir ilgi gördü ve albümün hemen hemen bütün şarkıları hit oldu. Daha sonra yayınlanan “Sezen Aksu’88” isimli çalışmasını “Sezen Aksu Söylüyor” takip etti. 1991 yılında “Gülümse” de, diğer albümleri gibi büyük ilgi uyandırdı. Hatta albümdeki şarkılardan “Hadi Bakalım”ın single’I Avrupa’da yayınlandığında, klibi olmamasına rağmen iyi bir satış grafiği yakaladı. Sezen Aksu, yoluna müzikalite açısından kusursuz albümler yapmak üzere devam etti. “Deli Kızın Türküsü” (1993) farklı tarzdaki Sezen Aksu albümlerinin ilki oldu.

“Küçüğüm”, “Masum Değiliz”, “Kalbim Ege’de Kaldı” gibi şarkılar bu yer aldı. Çoğunlukla aşkı anlatan şarkılar yazan, besteleyen ve söyleyen Sezen Aksu, özellikle “Işık Doğudan Yükselir” (1995) isimli albümüyle müziğindeki farklılaşmayı aşkı anlatan. Sanatçı bu kez Anadolu’nun dört bir yanındaki ezgilerle kendi müziğini sentezledi. 1996 yılında vefat eden Onno Tunç’a ithafen, aynı yılın yazında “Düş Bahçeleri” ni çıkardı. Bu albümde, altı yıl süresince vokalist albümleri için şarkılarını yeniden yorumladı. 1997’de Goran Bregovic ile birlikte çalıştığı ve Balkan ritminde şarkılardan oluşan “Düğün ve Cenaze” yayınlandı. Farklılaşan müzikal çizgisine karşılık “eski Sezen şarkıları” isteyen hayranlarını kırmayarak 1998’de “Adı Bende Saklı” isimli albümünü yaptı. Sanatçının son çalışma çalışması ise “Deliveren” oldu.

Bugüne kadar 16 albüm ve 500’den fazla şarkı yapan “Minik Serçe” ve “Ana Kraliçe” gibi unvanlara sahip sanatçı, Türk pop müziğinin güçlü seslerinden biri. Ayrıca, bir zamanlar vokalistliğini yapan Aşkın Nur Yengi, Harun Kolçak, Levent Yüksel, Sertab Erener gibi isimleri de pop müziğimize kazandırdı.

Leave a Comment