Murat Göğebakan Kimdir?

Pop şarkıcısı, müzisyen, besteci (D. 9 Ekim 1968, Adana – Ö. 14 Temmuz 2014, İstanbul). Baba tarafı Malatya’nın Darendeli ilçesinden, anne tarafı ise Gazianteplidir.

Fakat 5 yaşına kadar Almanya’da yaşadıktan sonrasında ilk, orta ve lise öğrenimini tamamlamak suretiyleyine Adana’ya döndü ve öğrenimini bu şehirde tamamladı. 1986 senesinde Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarına girdi. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonrasında da Çukurova Üniversitesi’nde tedris görevlisi olarak yer aldı. Bu yıllarda dergah eğitimi gördü, gitar dersleri verdi ve bar emek harcamaları yaptı.

1995 yılına kadar Adana’da yaşadı. Bu döneminde bir evlilik yaptı. Bülent adındaevladı olan Göğebakan 1994 senesinde eşinden ayrıldı. 1995 senesinde, hayallerini gerçekleştirmek ve bir albüm çıkarmak için İstanbul’a geldi.

Yaşadığı her türlü zorluğa karşın 1996 senesinde “Ben Sana Aşık Oldum” isminde albümünü çıkardı ve bu albümü ile büyük bir çıkış yaptı. Kral TV Video Müzik Ödülleri Töreninde “Yılın şarkısı” “En iyi söz” “En iyi beste” “En iyi Rock” ve “En iyi Çıkış Yapan” kategorilerinde aday gösterildi.

“En iyi çıkış meydana getirenadam sanatçı” ödülünü aldı. Ardından Sindoma Müzik kuruldu. Bu şirketten “Sen Rahatına Bak” “Tek Suçum Seni Sevmekmiş” ve “Merhaba” isminde albümlerini çıkardı. 2000 senesinde Sema Bekmez ile evlenen Göğebakan, 2002 senesinde çıkardığı “Ayyüzlüm” isminde albümüyle MÜYAP’ın En Çok Satan Albüm Ödüllerine layık görüldü.

Ardından çıkardığı “Yaralı” ve”Sana Olan Aşkım Şahit” isminde albümleriyle başarısını devam ettiren sanatçı, bu vakitiçinde “Hasan’dan Olma Hatice’den Doğma Murat Göğebakan” isminde bir de kitap çıkardı.

1997 senesinde zorluklarla çıkardığı Ben Sana Aşık Oldum albümü, her yerde dinlenir oldu. Klip çekilen Ben Sana Aşık Oldum, Kara Gözlüm ve Öyle ki Hasretimsin isminde parçaların yer almış olduğu ilk albümüyle büyük başarı ele geçiren Murat Göğebakan, artık bütün Türkiye tarafınca tanınmış mühim bir isim oldu.

1998 senesinde Alişan, Feridun Düzağaç, Rober Hatemo, Metin Arolat şeklindeadları geride bırakarak, Kral TV’den “En İyi Çıkış Yapan Erkek Şarkıcı” ödülünü aldı. Hasan Topaloğlu ve Cengiz Kurtoğlu’nun prodüktörlüğünü yapmış olduğu Sindoma Müzik’ten “Sen Rahatına Bak” isminde albüm piyasaya çıktı. Bu albüm ilki kadar ses getirmese de, tekrar beğeni topladı. Albümde Ömer Faruk Sorak yönetmenliğinde klip çekilen Unutur muyum Seni ve Kara Sevda isminde parçalar fena olmayan bir satış grafiğinin ortaya çıkmasını sağladı.

1999 senesinde Murat Göğebakan Mayıs ayı şeklinde, aranjörlüğünü asker Ahmet Koç’un yapmış olduğu yeni albümü “Tek Suçum Seni Sevmekmiş”i Sindoma Müzik’ten dinleyenlerinin beğenisine sundu. İlk klip “Anlasana”ya, ikinci klip “Göç” isminde şarkıya klip çekildi. 2000 Murat Göğebakan için zorlu geçti. Oğlu Bülent Göğebakan’la beraber çektiği “Yeminin mi Var” klibinin yayınlandığı gün Kral TV ile müzik şirketleri içindeitilaf çıktı. Yaklaşık 3 ay şeklindebir müddet Kral TV ancak birkaç müzik şirketinin şarkıcılarının eserlerini çalınca Murat Göğebakan’ı bu sefer de KRAL TV krizi vurdu.

2001 senesinde Murat Göğebakan Sindoma Müzik’le yollarını ayırdı. Zaten birkaç ay sonrasında bu firma te kapanır. Sanatçı bu vakitiçinde Sema Bekmez’le evlendi, kısa bir müddet bar emek harcamaları yaptı. Ama artık adı pek anılmaz bir müzisyen haline gelmişti Göğebakan. Tıpkı fırtına öncesi sessizlik şeklinde.

2002 senesinde  “Neredesin Ayyüzlüm?” albüm fazlaca büyük ses getirdi. Aynı albüm içinde yer alan “Vazgeçilmiyor” ismindebölüme da klip çekildi ve bu parça da büyük beğeni topladı. Klip çekilmeyen “Turnalar” “Bugün” “Keşke Tanımasaydım Seni” ve “Namus Belası” şeklinde eserler ise radyolarda devamlı çalan parçalar haline geldi. Ayyüzlüm albümü sanatçı için yine doğuş anlamını taşıdı.

Gece Yolcuları grubuyla beraber yurt arasında ve haricinde pek fazlaca konser verdi.2003’te Türkiye’nin en büyük müzik armağan töreni olan MÜYAP töreninde Murat Göğebakan da armağan aldı. 2004 senesinde “Yaralı” albümü beğeni topladı. Albüm tek kliple birçok rockçıyı geride bırakan bir satış payı yakaladı.

2004 yılına da Murat Göğebakan damgasını vurdu. Yaralı’nın haricinde “Diğer Yarım” “Karanfil Kokan Yarim” “Ölmeye Geldim” “2023” şeklinde eserler de radyolarda up uzunbir müddet çalındı. Konserleri aynı hızla devam etti.2005 senesinde sahibi olduğu şirketten çıkardığı albümüne “Sana Olan Aşkım Şahit” ismi verildi. Yine aynı seneiçinde sanatçı “Hasan’dan Olma, Hatice’den Doğma Murat Göğebakan” isminde bir yaşam öyküsü kitabı çıkardı.

Kitapta yaşamınınmeçhultaraflarını ortaya koydu. 2007’de Sevgiliye isminde albümünü çıkaran Murat Göğebakan albümününde Barış Mançonun unutulmaz eseri Gülpembe,Yelizin efsaneleşmiş şarkısı bu ne dünya kardeşim şeklinde eserlere de yer verdi. 2008’de Göğebakan Efsane şarkısı ben sana aşık oldum (i feel in love) İngilizce yorumlayarak müziğine değişik bir doğrultu verdi. 2009 yılı Mayıs’tan Kasım’a kadar hastalıkla uğraştı. 2010 senesinde uzun devam eden tedavisinin arkasındanyaptığı yoğun emek harcamalar ile Aşıklar Yolu isminde albümü çıkardı. 2011’in sonlarında yeni albüm çalışmalarına başlayarak Mart 2012’de yeni albümü “Aşkın Gözyaşları” müzik marketlerdeki yerini aldı.

2013’te tekrar amansız hastalıkla sabırla savaşım etti. 2014 senesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakanlık görevinde iken “Uzun Adam “eserini besteleyip seslendirdi. Şarkı, Recep Tayyip Erdoğan tarafınca Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanılmıştır.

Uzun vakit kanser (lösemi) tedavisi kabul eden Göğebakan; 24 Temmuz 2014 tarihinde rahatsızlığı sebebiyle kaldırıldığı hastanede 31 Temmuz 2014 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Göğebakan’ın cenazesi Fatih Camii’nde kılınan namazdan sonrasında Adana’nın Sarıçam ilçesindeki Buruk Mezarlığı’na defnedildi.

Murat Göğebakan’ın ilk evliliğinden Bülent adında bir evladı vardır. 1994 senesinde ilk eşinden ayrılan Göğebakan, 2000 senesinde Sema Bekmez’le evlenmiş, ortalamasene ayak bu evlilik ise 2010 senesinde son bulmuştur.

Albümleri :Ben Sana Aşık Oldum (1997), Sen Rahatına Bak (1998), Tek Suçum Seni Sevmekmiş (1999), Merhaba (2000), Sindomax (2000), Ay yüzlüm (2002), Yaralı (2004), Aynı Mahallenin Çocukları (2004) , Sana Olan Aşkım Şahit (2005), Geçmişten Geleceğe Yunus Emre (2005), Sevgiliye (2007), Bahar (2007), Aşıklar Yolu (2010), Aşkın Gözyaşları (2012).

Leave a Comment